Екипът на ViProtect разговаря с д-р Златко Кироваков относно някои много често срещани проблеми засягащи представителките на нежния пол.
Д-р Златко Кироваков е специалист по акушерство, гинекология и репродуктивна медицина. Професионалният път на д-р Кироваков започва в Университетската болница в гр. Плевен. От 2011 г. работи в УМБАЛ – Бургас. Д-р Кироваков е специализирал гинекологична ендокринология и стерилитет, ултразвукова диагностика в акушерството и гинекологията.
Много често жените се оплакват от неразположение, след като са посещавали плувни басейни, СПА центрове или след лятна почивка на морето. Мит или реалност е, че водата причинява вагинални инфекции?
Третирането на водата с химикали е с цел, за да се предотврати разпространението на бактерии. За жалост препаратите нямат способността да разпознават добрите от лошите бактерии и жените използващи басейни или различни видове СПА съоръжения са изложени на риск от развитие на вагинални инфекции. Това е така, защото химикалите попаднали във влагалището чрез водата могат да нарушат естественото му PH, вследствие на което средата става благоприятна за развитие на нежелани бактерии и води до инфекции. Любопитен факт е че, повечето представителки на нежния пол смятат, че рискът идва от самата вода, а това не е така.
В естествените водни басейни, като морета, океани, езера и други няма опасност от инфекции в следствие на изкуствено пречистване, но рискът от други видове замърсявания и бактерии, на които водата става преносител остава.
Продължителният престой във вода кара кожата да изгуби своята защита. Тогава тя става по-податлива към кожни раздразнения или вагинална инфекция, особено ако е замърсена или силно третирана с химикали.
Носенето на бельо от изкуствени влакна и найлоновите чорапогащи, както и тесните влажни бански костюми могат да причинят задържане на топлина и влага във външната генитална област, защото синтетичните влакна не попиват и това благоприятства кожните раздразнения и инфекции.
Наблюдава ли се сезонност при подобен вид инфекции?
Статистически по – голям процент от пациентки с такъв тип инфекции е през летните месеци. Това е свързано с високите температури, летните почивки и по-честите посещения на басейни и плажове през горящите дни. Въпреки това не бих казал, че вагиналните инфекции имат строго изявена сезонност.
Какво могат да причинят вагиналните инфекции и какви са начините да се предпазим?
Най-честите симптоми са зачервяване на стените на влагалището, усещане за парене и сърбеж, неприятна миризма, както и появата на вагинално течение. При неглижиране на проблема и честа повторяемост е възможно да се превърне в хронично заболяване.
Жени които имат редовни оплаквания от вагинални инфекции е препоръчително да използват бельо и бански костюми от естествени материи, които не задържат влага, като е добре да се намали и времето на престоя във вода.
Какво е мнението Ви за вагиналния протектор ViProtect?
В дългогодишната си практика не бях срещал подобен продукт и за мен беше интересно да разбера как работи. Определено мога да кажа, че при употребата му той възпира проникване на вода във влагалището, като по този начин осигурява защита на микрофлората във влагалището и намалява риска от нежелани инфекции. Важно е да бъде поставен правилно и смятам, че е подходящ за пациентки предразположени към чести инфекции след посещение на СПА, басейн или морски плаж.
